WOLA OKRZEJSKA, OKRZEJA
Majątek w Woli Okrzejskiej oraz część dóbr w sąsiedniej miejscowości Okrzeja przez prawie 100 lat należały do rodziny Cieciszowskich, z której to wywodziła się matka Henryka Sienkiewicza Stefania. Zakupiony został przez pradziadów pisarza w 1781 r. Pradziad Adam Kolumna Cieciszowski był wielkim pisarzem koronnym, szefem gabinetu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sekretarzem pieczęci wielkiej koronnej. Prababka Teresa z Lelewelów była córką nadwornego lekarza królewskiego Henryka Lelewela. Po śmierci Teresy majątek trafił w ręce dziadów Sienkiewicza – Adama Cieciszowskiego i Felicjanny z Rostworowskich. Pisarz urodził się w majątku babki Felicjanny dnia 5 maja 1846 r. Po śmierci babki właścicielem dóbr został brat matki Henryka Sienkiewicza podobnie jak jego przodkowie noszący imię Adam. Adam nie radząc sobie z gospodarowaniem majątkiem sprzedał go w 1880 r. Jakubowi i Balbinie Bernsteinom.

Wola Okrzejska – oficyna, w której urodził się Henryk Sienkiewicz, obecnie budynek muzeum
Wola Okrzejska – dwór główny, budynek nie zachował się

Okrzeja – 1900 r.

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei

BURZEC
Majątek należący do siostry matki Henryka Sienkiewicza Aleksandry Dmochowskiej z Cieciszowskich. Tutaj Sienkiewicz jako nastoletni chłopiec spędzał wakacje, tu odbywały się wszelkie uroczystości i spotkania rodzinne. Sienkiewicz bardzo lubił odwiedzać w Burcu swoich ciotecznych braci, urzekała go przyroda, specyfika tego miejsca, ludzie. W Burcu napisał „Niewolę tatarską” oraz osadził bohaterów Trylogii – rodzinę Skrzetuskich.

Dworek Dmochowskich w Burcu obecnie siedziba Szkoły Podstawowej

WOJCIESZKÓW
Na cmentarzu parafialnym w Wojcieszkowie znajduje się grobowiec rodziny Dmochowskich, spoczywa tu trzecia żona Henryka Sienkiewicza Maria z Babskich, jej matka, bracia cioteczni Henryka, ciotka Aleksandra Dmochowska oraz inni członkowie rodziny.

Możliwość komentowania jest wyłączona.